BENİM SAÇIM İÇİN HANGİ SAÇ EKİM YÖNTEMİ UYGUNDUR ?

3d2e6f53-5e69-43cc-8c6a-a34e2ea3b10e

Aşağıdaki başlıklarda da detaylı anlattığımız gibi, tıp dışı insanlarda kafa karışıklığına neden olabilecek çok sayıda ekim tekniği ismi mevcuttur. Bunu biraz daha basitleştirebilmek için şu açıklamayı yapmak uygun olacaktır; FUT yöntemi günümüzde çok istaisnai durumlar dışında terk edilmiştir. yukarıda ismi sayılan yöntemlerin hepsi de FUE yönteminin çeşitleridir. Yani ismi; klasik FUE, micro FUE, slit yöntemi, DHİ iğne tekniği, perkütan teknik de olsa, ense bölgesinde ki saç kökleri hep aynı şekilde toplanır. Ense bölgesine küçük çaplı iğnelerle girildikten sonra iz bırakmayacak şekilde kökler tek tek toplanır.

Bu köklerin saçlandırılacak alana taşınması sırasında bu köklerin tek tek yeni yerlerine yerleştirilmesi gerekir. Burada anahtar nokta, iyi bir planlama yapılıp, uygun saç çizgisi seçildikten sonra, saç kökleri sıklığının, açılarının maksimum titizlikle oluşturulduğu , köklerin zedelenmeden nakledildiği bir ekim gerçekleştirmektir. Ne yazık ki ülkemizde bu işleri plastik cerrah olmayan insanlar yaptıkları için, kafa karıştırıcı pek çok terimin arasında, ameliyatta plastik cerrah olmadığı gerçeği geçiştirilmeye çalışılmaktadır.

Slit yönteminde çok ince uçlu metal kesiciler kullanılır, ehil ellerde sonuçları mükemmeldir. Sık ve doğal bir ekime olanak sağlar. Perkütan teknikte, tıbbın farklı alanında da kullanılan medikal iğneler kullanılırak kanallar açılır. Doğru iğne çapı kullanıldığında güzel sonuçlar verir. DHİ yönteminde kanal açılmadan, DHİ iğnelerinin ucuna kökler yerleştirilir ve iğnelerin deriye batırılması ile kökler yerleştirilir. Bu işlemi benimseyenler, dokuya ve alandaki köklere saygılı bir yöntem olduğunu vurgularken, bu yöntemin ekim bölgesinde daha çok skar ( iz hasarı ) bıraktığını bildiren bilimsel yayınlarda mevcuttur. Ehil ellerde güzel sonuçlar vermektedir

Yani aslında tüm tekniklerde benzer mantıkla işlem yapılmaktadır. Burada başarıyı belirleyen husus ne; halihazırda donör sahanın ne kadar verimli olduğu, kişide başarıyı etkieleyecek farklı sağlık faktörlerinin olup olmadığı ( şeker vs gibi hastalıklar ), ve kendinizi emanet ettiğiniz plastik cerrahın ne kadar ehil olduğudur.

Doğru bir seçim yapmak için karşınızda görüştüğünüz insanlara şu soruları sorarak başlayabilirsiniz ;

1. Benimle saç ekim görüşmesi yapıyorsunuz ama siz bir plastik cerrah mısınız ?

2. Siz plastik cerrahsanız bile, bizzat ameliyatıma girip işlemi yapacak mısınız, ya da benim ekibim zaten iyi diyerek bu işlemi hekim olmayan farklı kişilere mi havale edeceksiniz?

3. Bu işlemi bizzat yapan plastik cerrahsanız bile, saç ekimimi hastane ortamında mı yapacaksınız?

Bu soruları, ön görüşme yaptığınız kişilere sorduğunuzda, genellikle tatmin edici yanıtlar alamadığınızı, ya da’’ ekibimizde plastik cerrahımız var ama işlemi yapmıyor’’ gibi kaçamak yanıtlar aldığınızı göreceksiniz.

Doğru bir plastik cerrah bulduğunuzu düşündüğünüz zaman kendinizle ilgili soruları enine boyuna tartışmak için doğru yerde olacağınızı düşünebilrsiniz.

Be first to comment