PRP NEDİR, SAÇLI DERİDE KULLANIM FAYDALARI NELERDİR?

g7

PRP ( plateletten zengin plasma ) kişinin kendi kanın alındıktan sonra, kırmızı küre, beyaz küre gibi kanın şekilli elemanlarının ayıklanması ( santrüfüjlenmesi ) sonucu elde edilen, platelet ( trombosit ) adlı kan pulcuklarından zengin sıvıdır. Plateletlerin normal görevi, kanama meydana gelmesi halinde damar duvarında pıhtı tıkacı oluşumunu sağlayarak kanamayı durdurmaktır. Ancak PRP çözeltisinde olduğu gibi yoğun olarak elde edilip hastalıklı vücut bölgelerine enjekte edildiği zaman farklı lokal problemlere iyi geldiği gözlenmiştir.

Saç dökülmelerinde, bu bölgede büyüme faktörleri salınımını uyararak, bölgedeki dokuların kalitesini arttırır ve saç dökülmeleri üzerinde olumlu etki gösterir.

Özellikle kronik hastalıklara bağlı saç dökülmelerinde başarı ile kullanılmaktadır. Yine erkek tipi dökülmede, saç mezoterapisi ile kombine kullanımı yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.

Kişinin kendi kanından elde edilen bir ürün olduğu için hiçbir yan etkisi yoktur. Özellikle saçın minyatürüzasyon süreci sonucu incelmiş ve zayıflamış, bebek tüyü kıvamındaki saç köklerinde güçlenme sağlarken, mezenşimal kök hücreleri uyararak yeni saç kökleri oluşturduğu düşünülmektedir.

PRP aynı zamanda saç ekimi sırasında ve sonrasında, ekimin başarısını arttırmak için destek amacıylada başarı ile kullanılmaktadır.

Be first to comment