Saç Ekimi Ameliyatı Nedir ve Kim Tarafından Gerçekleştirilmelidir?

g6

Saç ekimi ameliyatı, saç kaybı olan bölgelerin saçlandırılması amacıyla, vücüdun farklı bölgelerinden alınan saç köklerinin, ihtiyaç olan bölgelere nakledilmesi işlemidir. Saç ekiminin farklı çeşitleri ile ilgili teknik bilgiler bu sitenin farklı başlıkları altında, detaylı şekilde anlatılmışlardır.

Ancak bilinmesi gereken en önemli detay bunun kozmetik cerrahi bir işlem olduğudur.

Türkiye de saç ekimi alanındaki genel sıkıntılar, şunlardır;

1) Kanunlarla, tüzüklerle belirlenmiş mevzuatta, bu işlem cerrahi bir işlem olarak belirlenmiştir ve bu konuda eğitim alan tek meslek grubu; 6 senelik tıp fakültesi eğitimi üzerine 5 sene plastik cerrahi eğitimi alan PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ UZMANI HEKİMLERİDİR. TIP FAKÜLTESİ MEZUNU diğer branş hekimleri ya da pratisyen hekimler, bu tekniğin temelini oluşturan, greft cerrahisi eğitimini almamakta, ancak alaylı şekilde bu tür işlemleri görerek bu işlere atılmaktadılar. Hatta çoğu zaman da ne yazık ki hekim bile olmayan, yardımcı sağlık personeli ya da sıradan kişilerce bu işlem gerçekleştirilmektedir. Cerrahi işlemin riskleri yanında, potansiyel hayati riskler taşıyan, kanama durdurucu ilaçlar, işlem sırasında vs bu hastalara kontrolsüz şekilde verilebilmektedir. Acil vebeklenmedik durumlarda bi sorun meydana gelmesi halinde bu ilaçları kullanan kişiler, nasıl müdahalede bulunacaklarını bilmedikleri için hasta hayatını da tehlikeye atmaktadırlar.

2) SAÇ EKİM UZMANI, TRİKOLOG, SAÇ SORUNLARI UZMANI gibi etiketlerle kendilerini lanse eden tıp mesleği dışı kişiler, bu işin ticaretini yaparak ve hatta mevzuata aykırı olmasına rağmen farklı bürokratik açıklardan faydalanarak açıkça suç işlemekte ve ticari kazanç amacıyla insan sağlığını riske etmektedirler. Ne yazık ki denetimlerin zaman zaman yetersiz kaldığı ülkemizde, saç ekim alanında kendilerine yer bulabilmektedirler.

3) Diğer istismar edilen konulardan biri; ‘’ hastane şartlarında’’ ya da ‘’ plastik cerrah gözetiminde ‘’ gibi ibarelerle, yine plastik cerrah olmayan kişilerce bu işlemin yapılmasıdır. Bu işlem bir ameliyatsa ( greft nakli operasyonu ), cerrahın bizzat kendisi tarafından yapılması gerekir. Elbette zahmetli ve uzun bir işlem olan saç ekiminde, yardımcı sağlık personeli, plastik cerraha yardımcı olabilir. Ancak ‘’ plastik cerrah gözetiminde ‘’ gibi ibarelerle, plastik cerrahların girmediği ameliyatlara olanak sağlanması doğru değildir.

4) Bu işlem bir ameliyat olduğuna göre, uygun operasyon şartlarının sağlandığı, ameliyathane koşullarında gerçekleştirilmesi gerekir.

Yukarıdaki bilgiler ışığında, saç ekimi görüşmesi yapan kişilerin, bu operasyon amacıyla ön görüşme yaptıkları kişilere soracakları temel sorulaın şunlar olması kaçınılmazdır;

· Siz Plastik Cerrahi uzmanı mısınız ?

· Plastik Cerrahsanız bile, işleme girip, bizzat kendiniz mi yapacaksınız ya da ‘’benim gözetimim de, ekibim yapacak ‘’ diyerek işleme girmeyecek misiniz?

· Saç ekimi operasyonum hastanede, ameliyathane şartlarında mı gerçekleşecek ?

Bu soruları karşısındaki kişiye ön görüşme sırasında soran bilinçli saç ekim adayı hastalar,zaten çok büyük oranda tatmin edici yanıtlar alamadıklarını göreceklerdir.

Saç ekimi öncesi doğru karar vermek için bu detayları gözden kaçırmamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Be first to comment