SAÇ MEZOTERAPSİ NEDİR VE NE AMAÇLA KULLANILIR?

g2

Daha önceki bölümlerimizde saç dökülmesine neden olan onlarca sebep olduğunu belitmiştik.

Saç mezoterapisi, saç ekimi gibi cerrahi yöntemlerin gerekli olmadığı ya da uygun olmadığı hastalarda, hormonal ve metabolik sebeplerle zayıflayan saç köklerini canlandırmak ve korumak amacıyla, saçlı deride uygulanan enjeksiyon tedavisidir.

Tüm saç dökülmesi tiplerinde kullanılabilir. Ancak etkili olması için, ortamda canlı saç kökleri olması gerekir. Yani canlı köklerin kalmadığı alanda etkili olmaz. Böyle alanlarda saç ekimi işlemi yapıldıktan sonra, ekilen yeni köklerin desteklenmesi ve güçlendirilmesi için kullanılabilir.

Saç mezoterapisi için enjekte edilen solüsyon kişinin ihtiyaçlarına özel hazırlanır. Yani bu tedavi sabit bir tedavi değildir. Kişiye göre değişmekle birlikte içerisinde; vitaminler ( B vitamin kompleksi, B6, B12, biotin ), oligoelementler ( çinko vs), damar genişletici kanlanma arttırıcılar, pantotenik asit, DHT blokörleri, lokal anestezikler bulunabilir.

Saç mezoterapisi konsunda araştırma ypan kişilerin unutmaması gereken konu, mezoterapi solüsonunun sabit bir solüsyon olmayıp, kişiye göre hazırlanması gerektiğidir. Bu nedenle sabit olarak bir firmanın ürünlerini kullanmaktansa, kişinin saç dökülmesi şekline göre karışım hazırlanması daha uygun olacaktır.

Saç mezoterapisi genellikle 10 haftalık yükleme dozu sonrası, 6-8 hafta da bir tekrarlanarak uygulanır. Hastanın ihtiyacına ve tedaviye verdiği yanıta göre ne kadar süre devam edileceğine karar verilir. Erkek tipi ( androgenetik ) dökülmede saç dökülmesinin hızı 37- 38 yaşlarına kadar devam etiği için, genellikle bu yaşlara kadar devam etmek uygun olacaktır. Altta yatan ve saç dökülmesi şikayetlerini arttıran başka problemler varsa, bunlar da eş zamanlı olarak tedavi edilmelidir.

Saç mezoterapisi seansına giteden önce saçlarınızın temiz olması önemlidir. mümkünse banyo yapmış olmanız, hijyen açısından uygun olacaktır.

Seanstan sonra 6 saat süre ile duş almamanız ve saçla ilgili herhangi bir kozmetik ürün kullanmamanız uygun olacaktır. Yine bu süre arfına, kafanız kalp seviyesinden yukarıda bulunmalıdır. Çok fazla eğilmemeniz uygun olacaktır. Doktorunuzun tavsiye ettiği takviye ürünleri eş zamanlı kullanabilirsiniz.

Be first to comment